Strona główna Moje akwarium  Opisy rybek Porozmawiajmy o rybkach  Ciekawe miejsca  Strony akwarystyczne
Rady dla początkujących Przykładowe akwaria Biotopy Listy i fora dyskusyjne Wymagania i występowanie roślin Wymagania i występowanie ryb

Estuaria


W budowie.
punktBiotopy
punktAfryka
punktAmeryka Południowa
punktAmeryka Północna
punktAmeryka Środkowa
punktAustralia
punktAzja
punktAzja południowo-wschodnia
punktEuropa
punktIndie
punktEstuaria
punktAkwarium morskie
punktChemia wody na Świecie

Estuaria to wody morskie występujące przy brzegach lądów u ujść rzek. Charakteryzują się one znaczną twardością i wysokim zasoleniem, które jednak mogą ulegać gwałtownym zmianom. W tropikalnych estuariach często występują lasy namorzynowe.

Z uwagi na żyzność opisywanych wód stanowią one doskonałe siedlisko dla roślin i zwierząt, którym udało się opanować to środowisko. Z ryb występują tu często ryby typowe dla wód słodkich (pochodzące z przyujściowych odcinków rzek, jak i ryby typowo morskie. Lasy namorzynowe są wylęgarnią narybku wielu ryb pelagicznych i mieszkańców raf koralowych. W lasach namorzynowych oprócz już wspomnianych, nie brakuje również ryb, które są charakterystyczne tylko dla tego środowiska.

Większość gatunków ryb z tego środowiska toleruje krótkotrwałe przebywanie w wodzie słodkiej i nadaje się do pielęgnacji w akwarium, jednak o racjonalnej hodowli można mówić dopiero, gdy uda nam się stworzyć akwarium z wodą słonawą. Wielu gatunkom wystarcza dodanie do zwykłej wody kranowej zwykłej soli kuchennej w ilości łyżka stołowa na każde 10 l wody w akwarium, inne wymagają dla dobrego samopoczucia dodatku soli morskiej w odpowiednich proporcjach.

Wody przyujściowe charakteryzują się zwykle w stosunku do wód występujących na pełnym morzu dużą zawartością garbników pochodzących z rozkładających się szczątek roślinnych, niższym zasoleniem i pH.

Wody o podobnym charakterze można również spotkać w głębi lądu, np. w Australii w okolicach jeziora Eyre występuje w takich wodach babka stepowa (Clamydogobius eremius). Wody tego typu charakteryzują się podobnie jak wody z typowych estuariów zmiennym zasoleniem a dodatkowo dużymi dobowymi zmianami temperatury, czego nie spotyka się w estuariach.

Ryby występujące w wodach słonawych należą do rodzin: Gobiidae, Tetraodontidae, Cyporinidae, Anablepidae. Przedstawiciele niektórych z wymienionych rodzin są rybkami o bardzo różnym charakterze i usposobieniu, znajdują się wśród nich łagodne rybki stadne jak i agresywni samotnicy (Tetraodontidae).

Ryby proponowane do zbiornika z wodą słonawą:
Azja: Żółtaczek indyjski (Etroplus maculatus), Strzelczyk (Toxotes sp.), mułoskoczki (Periophthalmus), półdzióbki (Dermogenys), Argusy (Scatophagus), Monodactylus argenteus, Psettias sebae, babka złota (Brachygobius xanthozona), przezroczki indyjskie (Chanda ranga), różne gatunki krewetek.
Ameryka Środkowa: Molinezje (Poecilia) np. Poecilia sphenops i P. velifera, czworooki (Anableps anableps), gatunki pokrewne, gambuzje i jordanelki.