Strona główna Moje akwarium  Opisy rybek Porozmawiajmy o rybkach  Ciekawe miejsca  Strony akwarystyczne
Rady dla początkujących Przykładowe akwaria Biotopy Listy i fora dyskusyjne Wymagania i występowanie roślin Wymagania i występowanie ryb

Molinezja żaglopłetwa (Poecilia velifera) syn. Mollinesia velifera


    Występowanie: Jukatan. Występuje również w wodach przybrzeżnych i w pełnym zasoleniu.

    Wielkość: Samce: około 12 cm, samice: 17 cm, a czasami nawet więcej.

    Dymorfizm płciowy: Samice są wyraźnie większe od samców. Samce mają organ płciowy, zwany gonopodium i wielką płetwę grzbietową, którą naprężają gdy chcą zaimponować samicy lub przepędzić rywala.

    Zachowanie: Żywa, towarzyska, żwawa, wiecznie głodna.

    Wychów młodych: Rybka jajożyworodna, po 4-8 tygodniowej ciąży rodzi żywe młode, które mając prawie 5 mm zjadają wszystkie rodzaje odpowiednio rozdrobnionego pokarmu. W hodowli uzyskano i utrwalono odmiany czarną, pstrą, złotą i srebrną, które jednak nie są tak piękne jak forma wyjściowa. Z powodu braku pokarmu roślinnego samcom wyhodowanym w niewoli często płetwa grzbietowa samców nie rozwija się prawidłowo i pozostaje mała jak u samic. Nie wolno jej trzymać z innymi gatunkami molinezji, gdyż łatwo się z nimi krzyżuje.

    Woda: Twarda z dodatkiem soli (wystarcza 1 łyżka stołowa na każde 10 litrów wody w akwarium), temperatura: 22-28oC, odmiana czarna lubi wyższą temperaturę około 25-28oC. W wodzie miękkiej bez dodatku soli rybki marnieją i giną.

    Akwarium: Duże, gęsto zarośnięte roślinami, lubi porost glonów, które chętnie skubie.

    Pokarm: Żywy, suchy lubi dodatek roślinnego bez którego może obgryzać delikatne roślinki.