Występowanie: Przyujściowe odcinki rzek Indii, Cejlonu. Spotyka się ją również w zaroślach namorzynowych.
Wielkość: 8 cm.
Dymorfizm płciowy: U formy dzikiej samce są intensywniej ubarwione, samice bledsze i nieco mniejsze.
Zachowanie: Literatura podaje, że są to rybki spokojne i niekopiące, u mnie w akwarium przekopały całe dno, zabiły kiryska Sterby, a już we wczesnej młodości zabiły swojego najmniejszego współtowarzysza. Podjadają rośliny.
Wychów młodych: Dorosła dobrana para zajmuje się ikrą i młodymi. Gatunek dosyć płodny bo wg literatury może z jednego tarła wyprowadzić do 300 młodych. Młode powinny wychowywać się w wodzie z dodatkiem wody morskiej lub soli.
Woda: Z dodatkiem soli najlepiej morskiej(1 lyżeczka od herbaty na każde 10l wody w akwarium) i garbników. Temperatura 25-30oC
Akwarium: Obszerne z kryjówkami dla słabszych osobników. Dobrana para może zamieszkiwać w stosunkowo niewielkim 40 l zbiorniku, pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednią ilość kryjówek. Czasami dochodzi do nieporozumień między tarlakami i wtedy słabszy osobnik może się ukryć. Przy stężeniu soli takim jak podałem rosną jeszcze takie rośliny jak Ceratopteris, niektóre kryptokoryny, higrophilia i anubiasy.
Pokarm: Każdy dostępny żywy i suchy, wymaga jednak dodatku pokarmu roślinnego w karmie, jeśli go nie ma niszczy delikatne rośliny.
Uwagi: Łatwo zapada na ospę rybią. U swoich leczyłem to schorzenie w następujący sposób: podniosłem temperaturę wody do 34oC i dodałem sól kuchenną w ilości 1 łyżka stołowa na każde 10 l wody w akwarium. Podczas takiej kuracji, koniecznie trzeba zapewnić dobre napowietrzanie i filtrację w akwarium. Po tygodniu takiej kuracji zniknęły zewnętrzne objawy ospy a przez następne 3 tygodnie stopniowo obniżałem temperaturę do poziomu 26oC.