Strona główna Moje akwarium  Opisy rybek Porozmawiajmy o rybkach  Ciekawe miejsca  Strony akwarystyczne
Rady dla początkujących Przykładowe akwaria Biotopy Listy i fora dyskusyjne Wymagania i występowanie roślin Wymagania i występowanie ryb

Proporczykowiec nigeryjski (Aphyosemion gardneri) Boulenger, 1911


Należy do rodziny Aplocheilidae i jest obok proporczykowca z Kap Lopez najczęściej spotykanym w sklepach jej przedstawicielem.

Występuje w wodach dżungli i sawann Afryki na obszarze od Nigerii do zachodniego Kamerunu.

Tworzy dwie różniące się wzorem ubarwienia formy geograficzne. Ryby dorastają do około 7 centymetrów, samczyki są nieco większe od samic. W  naturze można je spotkać zarówno w niewielkich często okresowo wysychających zbiornikach jak i w strumieniach z miękką i kwaśną wodą.

Smukłe ciało samców jest intensywnie niebieskie, a na tym tle znajduje się od 30 do 90 czerwonych plamek układających się we wzory, których ilość i układ jest bardzo zmienny co było przyczyną trudności w klasyfikacji tego gatunki i jego kilkukrotnego opisywania pod różnymi nazwami. Płetwy nieparzyste samców mają na brzegach wyraźne kolorowe pasy. Samice są mniejsze i niepozornie ubarwione, a ich płetwy nie są tak okazałe.

Nie należy trzymać ich z innymi mniejszymi rybami. Samce są między sobą bardzo kłótliwe.

Proporczykowiec ten łatwo krzyżuje się ze wspomnianym już proporczykowcem z Kap Lopez, uzyskane mieszańce mają zwykle wady rozwojowe i ich płetwy nieparzyste są zrośnięte, a ubarwienie nie tak intensywne. Mieszańce są według literatury bezpłodne.

Z uwagi na piękno obu gatunków i obu form geograficznych proporczykowca nigeryjskiego, nie należy ich krzyżować ze sobą.

Dla proporczykowców należy przygotować zbiornik, którego dno wykłada się torfem, a posadzone drobnolistne rośliny będą tworzyły miejscami gęste zarośla. Powierzchnia wody powinna być częściowo pokryta roślinami pływającymi. Do zbiornika nalewa się miękką wodę o temperaturze od 20°C do 24°C z dodatkiem niejodowanej soli kuchennej w ilości 1 łyżeczka od herbaty na każde 10 l wody w zbiorniku. Woda w krótkim czasie od nalania do takiego zbiornika osiągnie optymalny dla proporczykowców lekko kwaśny odczyn. Z uwagi na ogromne podobieństwo samic należących do różnych gatunków w jednym akwarium nie umieszczamy więcej niż jednego gatunku proporczykowców. Zabezpiecza to przed powstawaniem przypadkowych i niepożądanych krzyżówek międzygatunkowych. Nie należy również trzymać w jednym zbiorniku dwóch samców, jednak w odpowiednio obszernym akwarium wspaniale prezentuje się stado złożone z kilku barwnych samców z odpowiednio większą liczbą samic. Zbiornik dla proporczykowców musi być obowiązkowo dobrze przykryty, gdyż ryby te doskonale skaczą i w naturze w ten sposób często przenoszą się z jednego wysychającego zbiornika do drugiego.

Do rozrodu używamy mniejszego zbiornika wyłożonego torfem włóknistym i mchem jawajskim z wodą taką samą jak w zbiorniku ogólnym jednak nieco cieplejszą o  temperaturze około 24°C. Wpuszcza się do niego kilka, uprzednio instensywnie karmionych larwami owadów, samic i jednego samca. Tarło może trwać nawet kilka tygodni. Tarlaki przeławia się do następnego zbiornika po tygodniu, aby uniknąć rozciągniętego w czasie wykluwania się młodych i związanego z tym kanibalizmu. Młode wykluwają się z  drobnej przezroczystej ikry w zależności od temperatury i indywidualnych cech osobniczych po 10-20 dniach od tarła. Ikra może przez jakiś czas przebywać wśród wilgotnych roślin wodnych i być w tej postaci transportowana, jednak według literatury nie przechodzi okresu diapauzy. Wyklute młode żywią się naupliusami solowca, drobnym oczlikiem, a w miarę wzrostu jedzą coraz większe organizmy żywe. W naturze dorosłe żywią się głównie larwami owadów, natomiast w niewoli zjadają każdy rodzaj dobrej jakości pokarmu. Dojrzałość młode osiągają już po trzech miesiącach.

Powyższy opis mojego autorstwa ukazał się w czasopiśmie "Nasze Akwarium".


Strona główna Moje akwarium Opisy rybek Porozmawiajmy o rybkach  Ciekawe miejsca  Strony akwarystyczne Rady dla początkujących Przykładowe akwaria Biotopy Listy i fora dyskusyjne Wymagania i występowanie roślin Wymagania i występowanie ryb