Strona główna Moje akwarium  Opisy rybek Porozmawiajmy o rybkach  Ciekawe miejsca  Strony akwarystyczne
Rady dla początkujących Przykładowe akwaria Biotopy Listy i fora dyskusyjne Wymagania i występowanie roślin Wymagania i występowanie ryb

Moje 100 l akwarium morskie w pewnym momencie uleglo rozszczelnieniu i zaczęło przeciekać w związku z tym jego zawartość nagle znalazła się w mniejszym 60 l zbiorniku. Obyło się bez strat w obsadzie i restartu zbiornika. Przeniosłem wszystko łącznie z podłożem i wodą.
Na początku roku 2007 moja małżonka postawiła mi ultimatum, którego sens można by streścić w 2 słowach ma być "jedno akwarium".
Najważniejszy jest wybór właściwego miejsca na akwarium, podłoże musi być równe, poziome i stabilne. A lokalizacja powinna w sposób naturalny chronić akwarium przed niekontrolowanym oświetleniem słonecznym.
Miejsce na akwarium
No i zlikwidowałem mój zbiornik słodkowodny, a rozbudowałem akwarium morskie.  Planowałem, ze nowy zbiornik będzie oparty o 140 l akwarium, które dostałem od kolegi i zbiornik techniczny zwany również sumpem, który zamówiłem w zaprzyjaźnionym sklepie zoologicznym. W sklepie sportowym nabyłem karimatę w ładnym szarym kolorze.
A miało być tak pięknie. Akwarium 140 l

Niestety byłem już trzecim właścicielem tego akwarium i okazało się ze po nalaniu pierwszego pojemnika wody, zbiornik przecieka. Mój sprytny plan powiększenia swojego stanu posiadania przy okazji ustępstw wobec małżonki spalił na panewce. Cóż na szczęście nadal posiadałem zbiornik 100 l pozostały po akwarium słodkowodnym. W tej sytuacji wdrożyłem plan awaryjny, który wygląda tak jak na zdjęciu poniżej. 
Setup na sucho akwarium bez wody i wystroju

A skoro wszystko do siebie nadal pasowało, przystąpiłem do napełniania zbiornika wodą z filtra odwróconej osmozy.  Gdy zbiornik już był napełniony w znaczącej części dodałem sól tak by uzyskać wodę odpowiadającą parametrami wodzie morskiej.  Grzałka i pompka turbinowa załatwiły za mnie sprawę rozpuszczenia soli i doprowadzenia temperatury wody do poziomu optymalnego do dalszych działań.
zalewamy i solimy akwarium

Następnego dnia resztę wody uzupełniłem używając wody ze zbiornika 60 l, w którym dotychczas mieszkały moje zwierzaki. Dodanie podłoża ze starego akwarium niestety spowodowało znaczne zmętnienie mechaniczne, które na szczęście dosyć szybko zostało wyeliminowane przez filtrację zbiornika.
Akwarium zaraz po zalaniu i zasiedleniu

Całe towarzystwo wylądowało w tym lekko zmętniałym akwarium, gdyż ich dom którym było 60 l przestał istnieć. W nowym zbiorniku w obiegu znajduje się 140 l wody więc warunki wydają się o niebo lepsze niż w dotychczasowym lokum. Miałem rację następnego dnia akwarium wyglądało już dużo lepiej.
Akwarium bez tła

Po kilku dniach od zalania zbiornik i jego mieszkańcy wyglądali jak na zdjęciu poniżej.  Fotkę wykonałem jeszcze przed zamocowaniem tła.
Euphylia , błazenki i garbik po przeprowadzce

Jednak ciągle odczuwałem pewien dyskomfort estetyczny.  Czegoś mi w akwarium brakowało a właściwie było za dużo. Pod akwarium jak widać leży karimata, która nieco wystawała, za akwarium w tle widać tapetę, delikatnie mówiąc niezbyt pasującą do całości. Nadmiar karimaty miał ładny szary kolor więc wstawiłem go za akwarium i wydaje mi się, że był to w sumie dosyć dobry pomysł.
Akwarium z tłem'

Aktualny wygląd zbiornika przedstawia zdjęcie poniżej i galerie dostępne na stronie głównej. Akwarium jest wyposażone w oświetlenie składające się ze świetlówek 2x18 W  (Leuci marine blue) i 2x24 W Power Compact 10 000K. Grzałka z termoregulatorem RT 2 i odpieniacz kostkowy midi flotor oraz kilka głowic mieszających wodę zamyka obraz mojego zbiornika od strony technicznej. Nad zbiornikiem technicznym znajduje się belka z dwiema swietlówkami 18 W o widmie światła dziennego, dzięki czemu rosną w nim intensywnie różne glony.
Do podmian stosuję obecnie sól firmy Red Sea Coral Pro Salt wymieszaną z wodą z filtra odwróconej osmozy. Wapń uzupełniam dolewając po kropelce wodę wapienną do zbiornika technicznego, a mikroelementy preparatami firmy Aqua Medic.
Aktualny wygłąd mojego akwarium morskiego.

Strona główna Moje akwarium  Opisy rybek Porozmawiajmy o rybkach  Ciekawe miejsca  Strony akwarystyczne
Rady dla początkujących Przykładowe akwaria Biotopy Listy i fora dyskusyjne Wymagania i występowanie roślin Wymagania i występowanie ryb