Strona główna Moje akwarium  Opisy rybek Porozmawiajmy o rybkach  Ciekawe miejsca  Strony akwarystyczne
Rady dla początkujących Przykładowe akwaria Biotopy Listy i fora dyskusyjne Wymagania i występowanie roślin Wymagania i występowanie ryb

Prętnik trójbarwny (Colisa chuna syn. C. sota)


Prętnik trójbarwny (samiec) i kosiarka    Występowanie: Północno-wschodnie Indie, Bangladesz

    Wielkość: 6 cm

    Dymorfizm płciowy: samce barwne, samice szare z brązowym paskiem wzdłuż ciała.

   Zachowanie: Poza okresem tarła spokojna, niewadząca nikomu rybka powierzchniowa. W okresie tarła samiec jest agresywny zarówno wobec innych ryb swojego gatunku jak i wobec ryb innych gatunków. Jest to jedna z ładniejszych rybek labiryntowych, moim zdaniem tylko prętnik karłowaty (C. lalia) jest od niego ładniejszy. Czasami w handlu spotyka się odmianę barwną prętnika karłowatego ubarwioną podobnie do opisywanego tu prętnika trójbarwnego. W akwarium można trzymać stadko tych rybek, samce czasami walczą ze sobą ale zwykle nie robią sobie krzywdy.

    Wychów młodych: W temperaturze 28-30oC samiec buduje wśród roślin pływających pieniste gniazdo pod którym dochodzi do widowiskowego tarła. Po tarle należy odłowić samiczkę a po 2-3 dniach gdy pojawią się młode również samca. Pierwszym pokarmem maluchów są pierwotniaki, które można hodować na pożywce z siana. W odpowiednio dużym zbiorniku można po prostu włożyć wiązkę siana do zbiornika i kontrolować czy nie zaczną się procesy gnilne po tygodniu można zacząć podawać nicienie micro.

    Woda: Raczej miękka i kwaśna ale znoszą również obojetną i średnio twardą, o temperaturze 24-27oC, czysta.

    Akwarium: Gęsto porośnięte roślinami z kryjówkami wśród korzeni i roślin pływających. W akwarium tarliskowym muszą znajdować się kryjówki, w których może skryć się samica przed nadmierną agresywnością samca.

    Pokarm: Żywy, suchy, roślinny (glony). Unikać karmienia wazonkowcami i tubifeksem, gdyż rybki łatwo ulegają otłuszczeniu, a jednostronnie żywione zapadają na puchlinę.

    Uwagi: Akwarium musi być przykryte, gdyż rybki łatwo przeziębiają błędnik.

   Inne zdjęcia.