Występowanie: Gujana, północno - wschodnia część Ameryki Południowej
Wielkość: około 4,5 cm.
Wygląd i dymorfizm płciowy: Ładna rybka z opalizującym pomarańczoworubinowym paskiem ciągnącym się wzdłuż całego ciała. Samice są większe od samców i mają zaokrąglony brzuch. Przeznaczonych do rozrodu samców nie należy wyławiać siatką, która uszkadza haczyki znajdujące się na płetwie odbytowej, niezbędne do odbycia owocnego tarła.
Zachowanie: Spokojna, stadna, zajmująca niższe warstwy wody rybka. Samce tworzą rewiry, ale nie walczą w ich obronie, ograniczając się do odstraszania potencjalnych konkurentów.
Wychów młodych: Para składa ikrę w niedużym akwarium, znajdującym się w spokojnym ocienionym miejscu. Wskazany ruszt ikrowy na dnie zbiornika. Po tarle dorosłe należy odłowić, gdyż zjadają ikrę i później wykluwający się narybek. Wylęg następuje po 24 godzinach. Młode karmi się drobnym żywym pokarmem od momentu, gdy zaczną samodzielnie pływać.
Woda: Do tarła i wylęgu: pH 6,5-7,0, twardość ogólna do 10odGH, węglanowa do 2odCH, temperatura 24-26oC. Jeśli ryby trzymane są tylko w celach ozdobnych woda może mieć większą twardość a temperatura może zawierać się w zakresie 23-28oC .
Akwarium: Przestronne z miejscem do pływania. Wskazane są rośliny o twardych liściach. W akwarium towarzyskim zwinniki ładnie komponują się z neonami, prętnikami kiryskami.
Pokarm: Przyjmuje każdy rodzaj pokarmu, żywego i suchego, preferuje jednak żywe widłonogi.
Uwagi: Prawdziwe piękno tych ryb można podziwiać dopiero w domowym akwarium z ciemnym podłożem i roślinnością. W sklepie ryby prawie zawsze są blade. Ostatnio również niestety pojawiają się formy z wyblakłym paskiem, które są wynikiem hodowli wsobnej. W moim akwarium wśród innych rybek pływa osobnik o ubarwieniu ksanotycznym.