Strona główna Moje akwarium Opisy rybek Porozmawiajmy o rybkach  Ciekawe miejsca  Strony akwarystyczne
Rady dla początkujących Przykładowe akwaria Biotopy Listy i fora dyskusyjne Wymagania i występowanie roślin Wymagania i występowanie ryb

Amphiprion polymnus



Amphiprion polymnusAmphiprion polymnus 2 lata później

Występowanie:  Chiny, Filipiny, Indonezja, Nowa Gwinea, Tajlandia, Tajwan, Wyspy Ryukyu  

Wielkość: do 10 cm

Dymorfizm płciowy: Samce są mniejsze, samice większe. W naturze, wśród stadka błazenków zasiedlających ukwiał, zawsze największa jest samica, a pozostałe osobniki to samce. W razie zniknięcia samicy, dominujący samiec zmienia płeć i staje się pełnowartościową samicą.

Zachowanie: Bronią swojego ukwiała przed innymi błazenkami i potencjalnymi napastnikami. Mogą być utrzymywane w akwarium rafowym bez ukwiałów ale wtedy należy liczyć się z tym, że te błazenki będą próbowały zasiedlić inne osiadłe bezkręgowce. U mnie zasiedliły niewielkiego koralowca Euphylię. Generalnie parka tych rybek zachowuje się spokojnie i atakuje mieszkającego z nimi garbika tylko okresowo. Obecnie zasiedlają skałkę porośniętą Xenią egipską.

Wychów młodych: Rozmnaża się prawdopodobnie w niewoli. Ikra jest składana na twardym podłożu i do wylęgu opiekują się nią oboje rodzice. Młode zaczyna się karmić zooplanktonem (rotifers), a po kilku dniach od wylęgu można podawać świeżo wyklute larwy solowca. Młode błazenki z wiekiem zmieniają ubarwienie na zdjęciu powyżej znajduje się para małych błazenków, a na zdjęciu poniżej te same dwa błazenki 2 lata po zakupie.

Woda: czysta, morska jak do akwarium rafowego.

Akwarium: Zbiornik rafowy, dobrze współżyją z bezkręgowcami. W akwarium wyłącznie dla błazenków, jeśli chcemy obserwować ich naturalne zachowanie wskazanym jest umieszczenie któregoś z ukwiałów symbiotycznych Heteractis crispa lub Stichodactyla haddoni. 

Pokarm: W naturze jedzą drobne bezkręgowce planktonowe, a w akwarium wszelki pokarm żywy, mrożony i dobrej jakości pokarm płatkowany.

Uwagi:Gatunek rzadki w handlu i często mylony z błazenkami podobnymi ubarwieniem np. A. clarkii. Sam nabyłem go właśnie jako A. clarkii.  Więcej o ukwiałach z którymi mogą współżyć błazenki można znaleźć tu.

Inne zdjęcia


   


Strona główna Moje akwarium Opisy rybek Porozmawiajmy o rybkach  Ciekawe miejsca  Strony akwarystyczne
Rady dla początkujących Przykładowe akwaria Biotopy Listy i fora dyskusyjne Wymagania i występowanie roślin Wymagania i występowanie ryb