Views: 1640
Występowanie: Azja południowo-wschodnia.
Wielkość: Rośnie powoli, moje mają już około 5–6 cm i mimo odbytych wylinek nie widać znaczącej zmiany ich wielkości, jednak powoli rosną. Samce dorastają do 10 cm a samice do 6 cm.
Dymorfizm płciowy: Samce mają grubszą pierwszą parę odnóży i są większe od samic.
Zachowanie: Spokojna, skryta, grzebie w podłożu poszukując resztek pokarmowych lub rozczapierza przednie odnóża i łapie zawiesinę z toni wodnej. Można trzymać pojedynczo, ale lepiej się prezentuje w niewielkim stadku.
Wychów młodych: Wylęgają się pelagiczne larwy, trudne do utrzymania przy życiu, rozród raczej rzadki w akwarium. Według opisów po 3 tygodniach wylęgają się z jaj noszonych pod odwłokiem przez samicę. Młode karmi się pierwotniakami i świeżo wylęgłymi larwami solowca. Młode podobnie jak i młode krewetki Amano potrzebują do swego rozwoju wody słonawej.
Woda: Temperatura wody od 24 do 30oC, dobrze natleniona, lubi prąd wody, z którego za pomocą swoich odnóży wyłapuje drobiny organiczne. Uwaga bardzo wrażliwa na niedotlenienie i obecność zanieczyszczeń w wodzie. Swoje krewetki straciłem z powodu przyduchy spowodowanej między innymi nadmiernym nawiezieniem akwarium.
Akwarium: Przestronne, może być z niedużymi i spokojnymi rybkami, które nie będą próbowały na nie polować podczas wylinek. Konieczne są kryjówki dla zwierząt, które właśnie przeszły wylinkę. Stanowią one wtedy nadzwyczaj kuszący łup dla zwierząt mięsożernych. Swoje krewetki trzymałem w dobrze zarośniętym 100 l akwarium ze stadkiem Botia striata i sumików szklistych, piskorków, krewetek Amano.
Pokarm: Podaję drobny pokarm taki jak dla narybku i tabletki pokarmowe Sery.