Views: 423
Występowanie: Ameryka Południowa od Gujany po Paragwaj.
Wielkość: Duża, żywa, stadna ryba 18 cm.
Dymorfizm płciowy: Samce mają zgrubiałe i dłuższe pierwsze promienie płetw piersiowych w kolorze pomarańczowym do czerwonego.
Zachowanie: Silna, stadna, kopiąca w podłożu ryba, która często gwałtownie podpływa do powierzchni wody by zaczerpnąć powietrza atmosferycznego. W akwarium z gupikami może działać jak swoisty “środek antykoncepcyjny” wyjadając wszystkie młode. wyjada również wszelką ikrę innych ryb. Nie radzę zestawiać z delikatnymi rybami żyjącymi przy powierzchni wody, gdyż ten sumik pływa naprawdę szybko i może je mocno uszkodzić, gdy podpływa by zaczerpnąć powietrze znad powierzchni wody.
Wychów młodych: Tarło odbywa się pod dużym pływającym liściem, w akwarium może to być również pływający kawałek styropianu. Samiec buduje duże pieniste gniazdo pod którym odbywa się tarło. Dolanie świeżej wody stymuluje tarlaki do odbycia tarła. Samiec opiekuje się złożoną ikrą, z której po pięciu dniach wylęgają się młode. Są dość duże i ich wykarmienie nie sprawia kłopotu. Uwaga zaniepokojony samiec może zniszczyć gniazdo!
Woda: Do rozmnażania miękka, temperatura 18–26oC.
Akwarium: Miejscami gęsto porośnięte roślinami, ale z miejscem do pływania, lubi gdy na dnie są kryjówki wśród korzeni, gdzie często się ukrywa.
Pokarm: Dowolny pokarm żywy i preparowany, małe ryby, dżdżownice, larwy owadów, tubifex za którym wręcz przepada.