Views: 505
Występowanie: południowo-wschodnia Azja, wschodnie i południowo wschodnie Indie.
Wielkość: 10 cm.
Dymorfizm płciowy: Dorosłe samice mają zaokrągloną partię brzuszną, samce są smuklejsze.
Zachowanie: Stadne, zadziorne wobec siebie, wiecznie w ruchu, ciągle poszukują pokarmu, u mnie zachowują się trochę jak “gromadka przedszkolaków”. Koniecznie należy trzymać stadko tych sympatycznych rybek, pojedyncze egzemplarze marnieją. Ja mam 6 i uważam, że stadko 12 byłoby dużo lepszym rozwiązaniem. Zajmują głównie dno zbiornika, czasami jednak zdarza im się pływać w toni wodnej. W moim akwarium pływają w towarzystwie sumików szklistych, krewetek filtrujących i przylg (Beaufortia sp.) oraz piskorków (Pangio sp.). Nie zauważyłem, żadnej agresji skierowanej przeciwko współmieszkańcom tego akwarium, za wyjątkiem zjadania ślimaków. Potrafią zaatakować i zjeść nawet duży egzemparz ampularii (Pomacea sp.)
Wychów młodych: Rozród w akwarium jest nieznany, prawdopodobnie rodzice nie zajmują się ikrą, ani narybkiem a ikra jest składana wśród roślin lub kamieni.
Woda: Temperatura: 23–30oC, pH 6.0−7.2, twardość ogólna 4–12 DgH, woda musi być regularnie odświeżana.
Akwarium: Obszerne z dużą ilością kryjówek wśród roślin, korzeni, pustych skorup po orzechach kokosowych i rurek np. kawałków bambusa.
Pokarm: Każdy pokarm żywy, mrożony i suchy, uwielbia żywe ślimaki, które wysysa z muszli.
Uwagi: Ryby te podobnie jak inne bocje mają ostre, otwierane kolce przy pysku, których używają, gdy próbuje się je złapać w siatkę. Na szczęście kolce nie zawierają żadnego jadu. 🙂 Mimo takiego uzbrojenia nie zauważyłem, żeby rybki się pokaleczyły np. podczas wzajemnych przepychanek.