Views: 833
Występowanie: Azja południowo wschodnia
Wielkość: ok. 13 cm.
Wygląd i dymorfizm płciowy: Robakowate, bocznie spłaszczone ciało pokryte poprzecznymi brązowo żółtymi pręgami. Ich rozmieszczenie, ilość, kolor i długość zależy od gatunku ryby. Widziałem kiedyś u koleżanki piskorki, które miały jednolicie brązowe ciało. Pod każdym okiem znajduje się odchylany kolec. Brak widocznych różnic między samcem a samicą.
Zachowanie: Spokojna, stadna, zajmująca dno zbiornika rybka. W dzień ukrywa się wśród roślin, pod korzeniami i w grotach, czasami leży powoli przesuwając się po dnie. Jest to ryba aktywna nocą i o zmroku. Moje wykazują zwiększoną aktywność przed i w trakcie opadów deszczu.Wystraszony szybko pływa i może wyskakiwać z akwarium (1 mi wyskoczył podczas podmiany wody, nie zauważyłem w porę i już go nie mam:( =). Wg Maylanda, nie powinno się go trzymać z innymi rybami dennymi, nie wiem dlaczego, może chodziło mu o płochliwość. Zauważyłem, że dla bezpieczeństwa piskorków otwory wylotowe filtrów wody powinny być ponad wodą albo niewielkie. Piskorki chętnie włażą w różne zakamarki, w filtrze nie mogą zawrócić i giną, w filtrach turbinowych zabija je wirujący wirnik. 🙁 Trzeba o tym fakcie pamiętać do stracimy naszych podopiecznych, a szkoda bo to fajne rybki.
Moje piskorki w akwarium żyją zgodnie z kiryskami Sterby, bocjami wspaniałymi, 4 dorastającymi gurami mozaikowymi i kilka gupików. (Już słyszę Tonida, to żaden biotop ale przecież nie wpuszczę kiryskow Sterby do akwarium gdzie na dnie rządzą barwniaki czerwonobrzuche)
Wychów młodych: Rozmnażanie udaje się tylko sporadycznie. Ikra jest rozpraszana, tarlaki mogą zjadać ikrę. Młode wykluwają się po 24 godzinach. Podobno najlepszym pokarmem dla młodych są larwy solowca, prywatnie uważam, że należałoby podać coś bardziej naturalnego, pierwotniaki, rozgnieciony tubifex, micro, może kiedyś sprawdzę tę teorię:). Zaraz po wykluciu młode mają zewnętrzne skrzela.
Woda: twardość wody nie odgrywa praktycznie żadnej roli, aczkolwiek lepiej czują się w wodzie miękkiej w temperaturze od 24 do 28oC. Po każdej podmianie są wyraźnie ożywione.
Akwarium: Miejscami gęsto porośnięte roślinami, z kryjówkami na dnie. Lubi miękkie, ciemne podłoże, w którym może grzebać w poszukiwaniu robaków.
Pokarm: Dowolny dobry pokarm żywy i preparowany, przepada za robakami. Moje z braku tubifexu złażą sie do granulatu mięsno wątrobowego firmy “Tubifex”. Pokarm trochę mąci wodę, jak skończy mi się ta puszka, spróbuję kiryska i pokarmów Tetry.:) Wolą chyba “Tubifex”.