Views: 503
Występowanie: Wenezuela, Kolumbia, dorzecze Orinoko.
Wielkość: ok. 6 cm.
Dymorfizm płciowy: Samiec ma bardziej wydłużone promienie płetwy grzbietowej, a samica ma czerwono wiśniową plamę na brzuchu. Wyhodowano wiele form albinotyczną, electric blue, ksanotyczną, weloniastą, które moim zdaniem nie są jednak tak piękne jak forma wyjściowa.
Zachowanie: Żywa, skora do do zaczepek rybka, tworzy stałe pary, które zajmują swoje rewiry w akwarium. Nie wyrywa roślin i nie niszczy wystroju akwarium. Jest wrażliwa na puchlinę wodną. Żyje 2–3 lata.
Wychów młodych: Dobrana para składa ikrę w miękkiej wodzie o temp 25–30oC, na liściu lub kamieniu, wg. literatury również może złożyć ikrę w dołku. Moje zawsze składały ikrę na szerokich liściach żabienic. Oboje rodzice opiekują się ikrą i narybkiem. Młode jedzą od razu larwy solowca, drobny plankton, ale rosną wolno i są wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia.
Woda: Temperatura 22–28oC, raczej miękka z małym dodatkiem garbników, często podmieniana.
Akwarium: Nie mniejsze niż 40 litrów z kryjówkami na dnie, dobrze zarośnięte z kryjówkami wśród korzeni i roślin na dnie. Jako towarzystwo można dać stadko niewielkich kąsaczowców i kiryski na dno.
Pokarm: Jedzą wszystkie rodzaje pokarmu, preferują jednak pokarm żywy.