Views: 889
Występowanie: Pierwotnie wody słodkie i słonawe Ameryki Środkowej, Południowej i Antyli, ale zostały zaaklimatyzowane w celu zwalczania larw komarów również w innych częściach świata.
Wielkość: Nie ma gatunków większych niż 30 cm.
Dymorfizm płciowy: Samiec ma gonopodium, samice są zwykle większe.
Zachowanie: Zwykle są to spokojne rybki stadne, wyjątkiem jest szczupaczek żyworodny, który jest agresywnym drapieżnikiem.
Wychów młodych: Młode rodzą się żywe i stosunkowo duże, odchów zwykle nie stanowi problemu. Ciąża samicy trwa kilka tygodni, a u części gatunków jedno zapłodnienie wystarcza na kilka miotów młodych. Uwaga w większości przypadków rodzice polują na swoje nowonarodzone dzieci. Dla ochrony narybku przed żarłocznością rodziców wystarcza warstwa roślin pływających po powierzchni wody.
Woda: Czysta, dobrze natleniona. Wiele gatunków lubi niewielki dodatek soli, łyżka na 10 l wody, większa ilość soli szkodzi roślinom.
Akwarium: Przestronne z miejscami gęsto porośniętymi roślinnością, dobrze oświetlone, warto by na powierzchni pływały rośliny, wśród których mogą kryć się młode. Dorosłe zwykle nie interesują się losem potomstwa, a nawet na nie polują. Młode większości gatunków pływają tuż pod powierzchnią wody.
Pokarm: Wszystkie rodzaje pokarmu, przepadają za larwami komara i planktonem, w większości przypadków lubią dodatek pokarmu roślinnego. Jedynie szczupaczek żyworodny jest typowym drapieżnikiem polującym na inne ryby.
Przedstawiciele opisani na stronie:
- Gupik (Poecilia reticulata syn. Lebides reticulatus)
- Gupik Endlera (Poecilia wingei)
- Limka garbatka (Poecilia (Limia) nigrofasciata)
- Mieczyk Hellera (Xiphophorus helleri)
- Molinezja ostrousta (Poecilia sphenops)
- Molinezja żaglopłetwa (Poecilia velifera syn. Mollinesia velifera)