Views: 1118
Występowanie: Afryka zachodnia, Zair.
Wielkość: około 8 cm.
Dymorfizm płciowy: Samiec intensywniej ubarwiony, biały kolor na obrzeżach płetw dużo bardziej widoczny.
Zachowanie: Kilku kolegów posiada te piękne rybki (też bym chciał je mieć) i dostarczają mi sprzecznych informacji na ich temat. Literatura podaje, że są to rybki spokojne ale niektórzy koledzy zauważyli, że buszowce potrafią atakować inne rybki w akwarium, kalecząc je i zabijając. U Łukasza z kolei rybki te są spokojne wręcz płochliwe. Po aklimatyzacji trwającej prawie pół roku nie boją się już przepędzić podpływającą do ich kryjówki molinezję. Faktem jednak jest, że przyczyniły się do śmierci 2 samic gupika, które miały nieszczęście urodzić w akwarium z nimi młode. Wyżarły im brzuchy. Generalnie akwarium dla buszowców powinno być duże i dobrze porośnięte roślinami z dużą ilością kryjówek wśród korzeni i w kokosach.Generalnie czego by nie powiedzieć buszowiec nie nadaje się do akwarium z rybkami mniejszymi od siebie, gdyż jest drapieżnikiem i będzie na nie polować.
Wychów młodych: Samiec buduje pieniste gniazdo na powierzchni wody, którym po tarle się opiekuje. Rozmnażania w akwarium jak na razie nie zaobserwowaliśmy ale … 😉
Woda: lekko kwaśna, miękka o temperaturze 26–28oC.
Akwarium: Obszerne z dużą ilością kryjówek i zakamarków, gdzie mogą ukrywać się słabsze osobniki. Najlepszym akwarium dla buszowców wydaje się być zbiornik jednogatunkowy przeznaczony wyłącznie dla nich bez towarzystwa innych ryb.
Pokarm: Każdy rodzaj pokarmu, jednak preferuje wszelkie pokarmy żywe takie jak rozwielitka, duży oczlik, larwy komara (uwaga mogą wylecieć), narybek piękniczkowatych.