Views: 464
Bojownik wspaniały występuje w płytkich, ciepłych wodach Indii Wschodnich, Tajlandii, Wietnamu i Półwyspu Malajskiego.
Dorosłe osobniki osiągają maksymalnie 7 cm. Płetwy odbytowa, grzbietowa i ogonowa są u samców silniej rozwinięte. Samiczka ma mniejsze płetwy i jest zazwyczaj niepozornie ubarwiona. Samce wykazują się dużą agresywnością wobec innych samców swego gatunku i gatunków pokrewnych. W ich ojczyźnie urządza się często walki tych ryb robiąc zakłady, który przeżyje. Ryby walczą ze sobą do śmierci przeciwnika. Dlatego w akwarium zazwyczaj trzyma się jednego samca i kilka samic. Szczególnie efektowne samce uzyskuje się trzymając ryby pojedynczo w małych zbiorniczkach ustawionych tak, by widziały się wzajemnie. Niestety tak uzyskane ryby nie nadają się zazwyczaj do normalnego rozmnażania, zabijają każdą napotkaną w akwarium rybę nie robiąc wyjątku dla samic swego gatunku. Uzyskano wiele odmian hodowlanych różniących się ubarwieniem i czasami również pokrojem ciała.
Lubi akwarium dobrze oświetlone z dużą ilością kryjówek wśród roślin z miękką wodą o temperaturze między 24 – 32oC. Jest rybą labiryntową i oddycha powietrzem pobieranym znad powierzchni wody nie wolno zatem trzymać go w odkrytych zbiornikach narażonych na przewiewy.
Do tarła należy przygotować płytki, dobrze zarośnięty, jasno oświetlony zbiornik o pojemności minimum 40 litrów. Samiec buduje spore pieniste gniazdo na powierzchni wody. W czasie budowy gniazda napastuje samicę i ta jeśli nie ma się gdzie ukryć może zginąć. Po tarle należy szybko usunąć samicę ze zbiornika, jeśli tego się nie zrobi, może zostać zabita przez samca. Jeśli zbiornik jest tak urządzony, że samica ma się gdzie schować, to mamy trochę więcej czasu na jej odłowienie. Wg. literatury tarło odbywa się w wodzie o temperaturze 30oC, w moim akwarium doszło do tarła w 27oC, tyle że wylęg nastąpił w piątym, a nie w czwartym dniu od tarła, jak to by się stało w temperaturze 30oC. Samca odławiamy dopiero gdy młode zaczynają się rozpływać. Jako pierwszy pokarm można podać larwy skorupiaków, pierwotniaki, wrotki ostatecznie larwy solowca lub nicienie micro. Młode u mnie rosły szybko, ale nierówno. Akwarium z młodymi należy dobrze napowietrzać, jednak tak by nie wywołać zbyt silnego prądu wody.
Dorosłe karmimy wszelkim pokarmem żywym i preparowanym.