Views: 4
Akwarium urosło do 450 l i dostało nową lampę Chihiros Slim WRGB II 120, bo stare Chapety, niestety wyzionęły ducha. Zobaczymy jak się nowa lampa sprawi.
Views: 4
Akwarium urosło do 450 l i dostało nową lampę Chihiros Slim WRGB II 120, bo stare Chapety, niestety wyzionęły ducha. Zobaczymy jak się nowa lampa sprawi.
Views: 204
Akwarium działa już 1,5 roku. W moim monologu o tym zbiorniku wkradł się błąd filtr Aquaela to nie turbo 1200 tylko Ultra 1200.
Views: 199
Tegoroczna zima dała się basenowi a właściwie jego mieszkańcom mocno we znaki, ostre mrozy, odwilż i powrót mrozów sprawiły, że w basenie pojawił się ostry deficyt tlenu rozpuszczonego w wodzie. W efekcie padło piętnaście karpi (niektóre miały już 5 lat).
O dziwo karasie przetrwały w komplecie.
Postanowiłem zabezpieczyć się na przyszłość i na stronie www.trzmiel.com.pl zamówiłem komplet do napowietrzania oczka aqua nova aco-70 o mocy 50 W i wydajności 70 l powietrza na minutę. Sąsiedzi będą musieli się przyzwyczaić do burczenia. Ta pompa waży prawie 5 kilogramów i wygląda na to, że jeszcze tej wiosny ją odpalę, bo oczko znowu zamarzło.
A miałem taki fajny plan ograniczyć się w tym roku do podkarmiania towarzystwa i cieszenia się widokiem fajnych, dorodnych prawie oswojonych karpi.
Views: 186
Wybrałem się dzisiaj do 3mia100 i poszalałem w sklepie Aquapet. Oddałem moje skalary i przywiozłem kilka gatunków ławicowych. Stan obsady mojej 325 l na chwilę obecną wygląda tak:
Paletka (Symphysodon discus) sztuk 6,
Zbrojniki LDA 031 (prawdopodobnie) sztuk 3,
Zbrojniki Chaestoma sztuk 3,
Sumiki szkliste (Kryptopterus bicirrhis) sztuk 5, (niebiotopowo, ale je lubię),
Piskorki (Pangio sp.) dzika banda będzie między 6 a 8, (j.w.),
(Botia nigrolineata) będzie z 7 (j.w.),
Bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus syn. Botia macracantha) 2 sztuki (j.w.),
Garra flavatra sztuk 3 do wydania (kleją się do paletek, a miały jeść glony zatem są do wydania),
Neony czerwone (Paracheirodon axelrodi) sztuk 16,
Zwinniki Blechera sztuk 15,
Bystrzyki Amandy (Hyphessobrycon amandae) sztuk 16,
Hokejówki sztuk 15, i starczy tego szaleństwa.
Paletki pociemniały zatem trzeba powtórzyć kurację metronidazolem. Mikroskop nie wykazuje żadnych pasożytów typu tasiemce i takie tam inne wielokomórkowe, zatem walczymy znowu z wiciowcami.
Z żalem muszę napisać, że załoga Aquapeta niestety się zmieniła na gorsze, młody człowiek, który początkowo się mną zajmował sprawił, że pierwszy raz w życiu ze względów humanitarnych chciałem przerwać zakupy. Sytuację opanował dopiero jego kolega, ale to nie o to chyba chodzi.
Views: 294
Jak widać, oczko się wyklarowało, zniknęło to paskudne zielone zmętnienie wody, praktycznie widać dno zbiornika. Po latach podawania chemii, “wynalazków”, bakterii, okazało się, że podobnie jak w akwarium wystarczy, żeby w zbiorniku zaczęły normalnie rosnąć rośliny, które konkurując z glonami zużywają wszystkie sole mineralne i CO2.
Views: 294
7 czerwca 2020 skończyłem zalewanie nowego baniaka 325 l długi, wysoki i ciężki jak nieszczęście. W czterech chłopa wtargaliśmy go do domu i osadziliśmy na stojaku.
Dwa dni zasypywania starym (ze starego zbiornika) i nowym żwirkiem dna. Zalałem zbiornik wodą z kranu i 70 l wody z RO. Szczęśliwie zostało zalane i ogrzane w dwa dni. Posadzenie roślin i podanie bakterii, uruchomienie dojrzałego filtra w nowym akwarium i można wpuszczać ryby.Plecy bolą mnie do dzisiaj.
Na pierwszy rzut wpuściłem drobnicę: piskorki, sumiki szkliste, bocje karłowate, ślimaczki i krewetkę gabońską, krewetki red cherry też się załapały.
W poniedziałek wielki dzień wpuściłem resztę ekipy skalary i paletki, a we wtorek do 3 weteranów, które przyjechały z akwarium dokupiłem jeszcze 4 nowe.
W takim wysokim zbiorniku bardzo wskazane jest dodatkowe napowietrzanie, pierwszej nocy przyducha załatwiła część krewetek.
Codziennie parzę kubeczek herbatki z szyszek olchy czarnej i dolewam powstały napar. Skończę, gdy woda osiągnie pH 6.5 albo gdy nabierze ładnego słomkowego koloru. Nie ma co przesadzać z garbnikami i tak ciężko będzie doświetlić taki wysoki zbiornik.
Views: 239
Przyszedł czerwiec 2020, przed nim był bardzo zimny maj. Rośliny dopiero teraz zaczęły się odradzać po okresie spoczynku zimowego. Bulwy strzałki wreszcie wykiełkowały, wierzbownica wypuściła świeże pędy i liście. Kosaćce rosnące dookoła basenu zaczęły zawiązywać nowe pąki kwiatowe, a wodne i brodawkowe zakwitły. Grzybienie wypuściły liście nawodne i robią to w zawrotnym tempie. W kaskadzie zagościł gość z Afryki, cibora, na zimę wyląduje w domu.
Folia nadal potrzebuje dalszego kamuflowania, zbieram kolejne porcje darni i kamyków, żeby to jakoś wyglądało. Do oczka przylatują ptaki, o których istnieniu w pobliżu nawet nie miałem zielonego pojęcia. Wodopój funkcjonuje pełną parą.
Views: 206
Co tu dużo pisać, wygrażałem się, że zrobię trzeci stopień kaskady i zrobiłem. Teraz najgorsza robota przede mną, maskowanie folii. Spróbuję obłożyć darnią i obsiać dodatkowo jakąś odporną na wysychanie trawą. Miałem kiedyś taką jakby zbrojoną czarną siatkę o dużych okach. Kilka kawałków ocalało i faktycznie dobrze się sprawdza jako baza pod maskowanie. Potrafi utrzymać na agrowłókninie nawet ziemię i pozwolić się zarosnąć jakimiś przygodnymi chwastami. Będę musiał taką siateczkę w jakimś markecie ogrodniczym lub budowlanym namierzyć i kupić kilka m2 żeby od strony oczka też skutecznie zasłonić folię.
Rybki jak widać przezimowały wzorowo.
Views: 154
Pandemia, pandemią ale robić coś trzeba. No i zrobiłem. Ponieważ strumyk przygotowany w zeszłym roku sprawdził się, posadziłem w nim rośliny, a okoliczne drobne ptactwo urządziło sobie w nim wodopój. Postanowiłem dorobić jeszcze jeden stopień strumienia i proszę, zostało mi jeszcze zamaskować folię i będzie pięknie.
Views: 116
W tym roku wegetacja rusza wyjątkowo szybko, basen z rybami “tej zimy” praktycznie nie zamarzał, bo te kilka dni lodu cieńszego niż szyba w moim akwarium, to myślę, że nie ma o czym mówić.
Zrobiłem pomiary chemii wody w basenie i okazało się, że azotanów w wodzie nie ma, azotyny są na poziomie 0,31 mg/l, czyli może być, twardość ogólna 0 DgH, czyli brakuje w wodzie Wapnia i Magnezu (chyba, że czegoś się nie nauczyłem), Twardość węglanowa 4 DgH, pH 6,6, o dziwo test wykazał obecność chloru na poziomie 0,1 mg/l. Ciekawe ostatnio woda w basenie uzupełniała się sama deszczówką. CO2 podobnież też 0 mg/l.
Na wodzie pływa cienka błona glonów pelagicznych, przez co słabo widać, to co dzieje się w głębi basenu.
Pomyślałem, że mogę nieco podnieść pH za pomocą 200 g Ca(OH)2 podanego do filtra, mam nadzieję, że nie rozjedzie się biologia.