Dlaczego w moim akwarium jest mętna woda? Treść pytania zwykle zaczyna się, mniej więcej tak: Kupiłem akwarium (kulę, słoik), wsypałem piach, nalałem wody, wpuściłem rybki i mam mętną wodę. Wymieniłem tu wszystkie, no prawie wszystkie błędy jakie robi świeżo upieczony "akwarysta". Mamy tu przypadek typowego zakwitu pierwotniakowego. W świeżo założonym akwarium, nie ma jeszcze równowagi biologicznej i pojawiają się masowo pierwotniaki, zabierają one z wody cały tlen i w połaczeniu z dużą ilością nieprzetworzonych produktów przemiany materi tworzą zabójczą dla ryb mieszaninę. Do tego wszystkiego często dochodzi brak lub niewłaściwa filtracja wody, w skutek czego po krótkim czasie akwarium staje się mętną, śmierdzącą kałużą. Aby tego uniknąć po zakupie zbiornika, nasypaniu podłoża, po posadzeniu roślin i nalaniu wody należy odczekać przynajmniej 2 tygodnie. Zresztą warto przeczytać i zastosować "Rady dla początkujących".
Ile rybek można trzymać w akwarium? Cóż, nie ma w tej dziedzinie reguł, przeciętnie przyjmuje się, że 1 cm ciała ryby powinien przypadać na każde 2 litry wody. Oczywiście regułę tę stosujemy dla dorosłych ryb. Nie jest to jednak, jednoznaczne stwierdzenie, bo w przypadku np. złotych rybek (Carrasius auratus) przyjmuje się, że na każdą rybkę tego gatunku powinno przypadać 25-30l wody w akwarium. Paletkom doświadczeni hodowcy radzą dawać po 50l wody na każdą rybkę, a że są to rybki stadne, to należy przeznaczyć dla nich akwarium nie mniejsze niż 300-400 litrów. Generalnie dopuszczalna ilość rybek w zbiorniku, zależy nie tylko od wielkości rybek ale również od ich gatunku, charakteru.
Co mogę wpuścić do kuli? Nic. Można nasypać tam cukierków i częstować nimi gości.
Czy mogę wyłączać filtr na noc? Nie Filtra nigdy się nie wyłącza. Musi on pracować całą dobę. Przyczyny są omówione tutaj.