Views: 662
Występowanie: Afryka zach., wybrzeża od Senegalu po Kongo-Brazaville
Wielkość: do 25 cm.
Dymorfizm płciowy: Nieznany.
Zachowanie: W okresie aklimatyzacji płochliwa, jednak po zadomowieniu się żywa, towarzyska, żwawa, wiecznie głodna. Moje po krótkim okresie aklimatyzacji zaczęły pozytywnie reagować na zbliżających się do akwarium domowników. W żadnym wypadku nie należy ich łączyć z rybkami mniejszymi od nich. Unikać należy również łączenia ich z gatunkami, które pływają powoli, gdyż takie ryby będą nieustannie napastowane przez naszych podopiecznych. Ja trzymam je w jednym zbiorniku z Monodactylus argenteus i jak na razie nie zauważyłem żadnych konfliktów, poza typowym wzajemnym przeganianiem.
Wychów młodych: Brak danych. Podobno w Hongkongu miało miejsce udane rozmnożenie.
Woda: Twarda z dodatkiem soli a w wieku dorosłym morska, temperatura: 24–28oC. W wodzie słodkiej rybki chorują, marnieją i ostatecznie giną.
Akwarium: Duże, lubi porost glonów nitkowatych, które chętnie skubie, jednak sądząc z wyglądu odchodów nie trawi. Przy pełnym zasoleniu wody doskonale udaje się w jego towarzystwie hodowla glonów z rodzaju Caulerpa.
Pokarm: Żywy, suchy lubi dodatek roślinnego bez którego może obgryzać delikatne roślinki. Moje przepadają za mrożonymi krewetkami.
Niestety często są sprzedawane jako ryby słodkowodne i zwykle giną w akwariach po osiągnięciu około 4–5 cm, gdyż niewielu ich właścicieli wie, że w tym czasie należy podnosić zasolenie wody w akwarium. można to robić przy pomocy zwykłej soli kuchennej (tego nie sprawdzałem na dłuższą metę) lub soli stosowanych do zasalania akwariów morskich (działa doskonale).