Views: 743
Występowanie: Azja, Europa, północna Afryka. W Europie występuje 10 gatunków, a w Polsce występują 4 gatunki. Zamieszkują wyłącznie słodkowodne zbiorniki i cieki śródlądowe.
Wielkość: Od 2 do 35 cm. Ciało o wydłużonym, czasem węgorzowatym kształcie. Wiele gatunków posiada kolce po bokach głowy pod oczami, gatunki uzbrojone zazwyczaj mają jaskrawe barwy. Reagują na zmiany ciśnienia atmosferycznego.
Dymorfizm płciowy: Różnica między samcem, a samicą jest zwykle niewidoczna. Podczas dokładnej obserwacji można zauważyć, że samice zwykle są pełniejsze ale to kryterium jest wysoce zawodne i niepewne.
Zachowonie: Zwykle są to spokojne rybki stadne, żyjące na dnie zbiornika, ukrywające się za dnia pod korzeniami i wśród roślin. Przy niskim ciśnieniu są aktywne również za dnia. Niektóre gatunki potrafią oddychać powietrzem atmosferycznym.
Wychów młodych: Ikra denna przykleja się do kamieni. Nie wiem nic o naturalnym rozradzaniu ryb z tej rodziny w akwarium, poza przypadkami użycia hormonów do sztucznego wywołania tarła. Wymagają wody miękkie i lekko kwaśnej.
Woda: Czysta, miękka, płynąca dobrze natleniona. Większość gatunków lubi prąd wody.
Akwarium: Przestronne z miejscami gęsto porośniętymi roślinnością. Na dnie powinny być kryjówki z korzeni i wśród kamieni, gdzie ryby chętnie przebywają w czasie odpoczynku.
Pokarm: Wszystkie rodzaje pokarmu, w naturze odżywiają się drobną fauną denną, tylko dorosłe należące do niektórych gatunków przechodzą na odżywianie się rybami.
Przedstawiciele opisani na stronie:
- Przylga (Beaufortia leveretti)
- Bocja siatkowana (Botia lohachata)
- Botia nigrolineata
- Bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus syn. Botia macracantha)
- Bocja pręgowana (Botia striata)
- Piskorek, Cierniooczek (Pangio sp.)