Views: 462
Występowanie: Indochiny, Sumatra, Malaje, Syjam, Jawa, Borneo, Tajlandia. Wody rzek, zakola, bagna, a w okresach suszy nawet kałuże.
Ryby występujące w naturze razem z razborami, to między innymi: szczupieńczyki Aplocheilus panchax, półdzióbek karłowaty Dermogenys pusillus, Betta pugnax, Sphaerichthys osphromenoides, gurami dwuplamisty Trichogaster trichopterus, skrzeczyk pręgowany Trichopsis vittatus, brzanka pięciopręga Barbus pentazona, Rasbora dusonensis, R. einthoveni, R. elegans, R. meyersi, R. taeniata. Niestety niektóre z wymienionych rybek mogą próbować polować na nasze razbory, gdyby przyszło nam do głowy wpuścić je do jednego akwarium.
Wielkość: 4,5 cm.
Dymorfizm płciowy: Samica jest większa i pełniejsza, a ciemny klin na jej ciele ma ostre zakończenie. Na zdjęciu samiec po lewej stronie.
Zachowanie: Spokojna, stadna, nieco płochliwa, towarzyska, wrażliwa na złą jakość wody. Lubi dobrze zarośnięte akwaria z wolną przestrzenią do pływania.
Wychów młodych: Dobrana para składa ikrę na spodniej stronie szerokiego liścia kryptokoryny, a potem nie interesuje się dalej ikrą i narybkiem, który wylęga się po około 24 godzinach, a po następnych 5 dniach swobodnie pływa i zaczyna żerować przyjmując drobny żywy pokarm (np. solowiec).
Woda: Miękka (do 6 DgH) kwaśna filtrowana przez torf o temperaturze 22–25o C, a do rozmnażania 25–28oC. Spadek jakości wody może skutkować nagłym i niespodziewanym padnięciem całego stadka razbor. (Tak się stało kiedyś w moim akwarium, kiedy nie mając miękkiej wody na podmianę wstrzymywałem się z nią kilka tygodni).
Akwarium: Podłoże ciemne, akwarium dobrze zarośnięte z dużą przestrzenią do pływania, a w akwarium inne spokojne rybki. Potrzebne rośliny z rodzaju Cryptocoryne, na których rybki składają ikrę.
Pokarm: Żywy, mrożony i dobrej jakości suchy.