Views: 498
Występowanie: Wschodnie Indie.
Wielkość: około 5 cm.
Dymorfizm płciowy: Samce są smuklejsze, z reguły żywiej ubarwione, samiczki mają zaokrąglony brzuszek.
Zachowanie: Żywa, żwawa rybka ławicowa, trzymająca się raczej powierzchni wody, przestraszona może wyskakiwać z akwarium. Idealna jako towarzystwo do akwarium z niedużymi rybkami karpiowatymi z Azji.
Wychów młodych: Do tarła przygotowuje się akwarium z rusztem ikrowym lub porośnięte drobnolistnymi roślinami wodnymi w ich kępach odbywa się tarło najczęściej przy udziale kilku samców. Najlepiej do tarła wpuścić grupę ryb składającą się z dwa razy większej liczby samców niż samic. Zbyt wielka liczba samców może doprowadzić do zamęczenia samic i ich wyskakiwania z akwarium, a zbyt mała może być przyczyną niewytarcia wszystkich samic, a przez to do ich utraty. Woda do tarła powinna mieć temperaturę 22–24o C, pH=7, TwO=10 DgH a TwW=2 DcH. W odpowiednio przygotowanym akwarium można zaniechać odławiania rodziców po tarle, ale wtedy należy się liczyć z tym, że przeżyją tylko najmocniejsze nieliczne młode. Rybka ta ma opinię łatwej do rozmnożenia. Jako pierwszy pokarm dla młodych podaje się pierwotniaki, naupliusy solowca, wrotki, naupliusy oczlika lub nicienie micro, a w ostateczności drobny pokarm suchy lub jajko. Młode wylęgają się po około 3 dniach, a zaczynają pływać po tygodniu.
Woda: 20–24o C, raczej miękka do średnio twardej, obojętna. Lubi świeżą wodę a co za tym idzie częste jej podmiany (w końcu pochodzą ze strumieni).
Akwarium: Długie porośnięte kępami drobnolistnych roślin wodnych z lekkim prądem wody wywołanym przez filtr.
Pokarm: Żywy, suchy i glony.
Uwagi: Otrzymano odmianę weloniastą, różową, “świecącą”, “kolorową”, część z nich metodami inżynierii genetycznej. Łatwo krzyżuje się z danio kropkowanym dając płodne bastardy. Czasami z bliżej nieokreślonych przyczyn ulega charłactwu, kręgosłup ryby wygina się wtedy w pałąk. Nie należy dopuszczać takich osobników do rozrodu. Na terenie UE obowiązuje zakaz obrotu rybkami powstałymi w wyniku prac inżynierii genetycznej.