Views: 580
Występowanie: Ameryka Południowa, Gujana, dolna i środkowa Amazonia
Wielkość: około 8 cm.
Dymorfizm płciowy: Samica mniejsza z ciemnym pasem wzdłuż ciała, w okresie tarła, żółta samiec barwny dorastający do 8 cm.
Zachowanie: Poza okresem tarła dosyć spokojna, ale zawsze broni swego terytorium przed przed przedstawicielami swojego gatunku. Uważam, że najlepiej w akwarium z dużą ilośc ią kryjówek trzymać jednego samca i kilka samic (3−4), wtedy mniejsze samice nie zostaną zamęczone przez dążącego do tarła samca. Jako towarzystwo najlepiej dobrać im spokojne rybki kąsaczowate, np. neonki Innesa, tetry cesarskie i obowiązkowo kiryski.
Wychów młodych: Tarło odbywa się w miękkiej lekko kwaśnej wodzie o temperaturze 26–28oC, w grocie. Samica po złożeniu w grocie ikry przejmuje nad nią opiekę i staje się bardzo agresywna. Najlepiej wtedy wyłowić z akwarium pozostałych współmieszkańców, nie należy zapomnieć o wyłowieniu samca, który wtedy już tylko przeszkadza. Po wykluciu i rozpłynięciu samica zajmuje się maluchami pokazaując im miejsca, gdzie najlepiej żerować, a maluszki jedzą naupliusy oczlika i larwy solowca, których musimy im regularnie dostarczać.
Woda: temperatura 20–28oC, miękka lekko kwaśna z dodatkiem garbników.
Akwarium: Długie, z dużą ilością kryjówek i roślin, wśród których chętnie przebywają. Należy zadbać, by w akwarium znalazły się również miejsca pokryte piaskiem, w którym samice kopią dołki dla świeżo wylęgłego narybku.
Pokarm: Urozmaicony żywy i mrożony, suchy jest niechętnie przyjmowany.