Views: 370
Gurami dwuplamisty występuje w wodach Indii i Indochin, podobnie jak gurami mozaikowy w swej ojczyźnie jest rybą konsumpcyjną. Osiąga 12 cm długości. Samiec ma zaostrzoną płetwę grzbietową i większą od samicy odbytową.
Oprócz dzikiej formy w akwarium można spotkać odmianę złotą, której ciało jest białe a grzbiet żółty oraz formę “cosby”, u której dwie białe kropki występujące na bokach ciała formy dzikiej są rozmyte w plamy, ryba wygląda jak z marmuru. Formy te często się krzyżuje uzyskując czasami ciekawe efekty, jednak osobiście preferuję formy fenotypowo czyste. Obecnie trudno zdobyć czyste formy zarówno dzikie jak i hodowlane.
Wymaga przestronnego akwarium, dobrze porośniętego roślinami. Nie jest tak bardzo ciepłolubna jak gurami mozaikowy, zadowala się już wodą o temperaturze od 22oC. Jest rybą spokojną nadającą się do akwarium towarzyskiego razem z innymi spokojnymi rybami podobnej wielkości. Niestety spokojny charakter nie jest regułą, gdyż czasami trafiają się podobno osobniki o naturze seryjnych morderców.
Ryby do tarła muszą dobrać się w parę same ze stadka młodych, w przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że samiec nie zaakceptuje wpuszczonej do jego akwarium partnerki. Sam kiedyś hodowałem ten gatunek i miałem dobraną już parę rozpłodową, ale pech chciał, że samiczka padła ofiarą mojego kota. Próbowałem dobrać samcowi jakąś nową samiczkę, ale ten zawsze zabijał obcą rybę zanim ja zdążyłem cokolwiek zrobić. Wobec swojej pierwszej samiczki był wręcz “szarmancki”. Nigdy nie zauważyłem jakichkolwiek walk między nimi a ewentualnych agresorów zgodnie odpędzały ze swojego terytorium.
Podczas tarła samiec robi się agresywny i podobnie jak większość ryb labiryntowych buduje gniazdo z piany na powierzchni wody. Po tarle należy odłowić samicę, gdyż grozi jej śmierć ze strony samca. Do tarła dochodzi już w temperaturze 27oC. Samca odławia się gdy młode zaczynają opuszczać gniazdo, wtedy też zaczyna się napowietrzać akwarium. Bardzo drobny narybek jako pierwszy pokarm bierze pierwotniaki, wrotki i najdrobniejsze larwy skorupiaków. Młode rosną nierównomiernie i często dochodzi do aktów kanibalizmu, więc młode trzeba segregować według wzrostu aby uniknąć niepotrzebnych strat.
Dorosłe jedzą wszystkie rodzaje pokarmu.