Views: 430
Występowanie: Azja południowo-wschodnia (Chiny, Korea, Riukiu, Tajwan, Wietnam. Często występuje na polach ryżowych. Wyhodowano szereg odmian barwnych. Do Europy został sprowadzony w 1896 roku jako jedna z pierwszych egzotycznych ryb akwariowych.
Wielkość: Dorasta do 12 cm. Pełnię swych barw pokazuje dopiero po osiągnięciu 1 roku życia.
Dymorfizm płciowy: Samiec większy i barwniejszy od samicy, ponadto ma wydłużone końce płetw nieparzystych.
Zachowanie: Każdy osobnik zachowuje się inaczej, znajdą się tu ryby towarzyskie jak i agresywni urodzeni zabójcy. Generalnie należy go traktować jak typową rybę terytorialną i zarezerwować całe akwarium dla dobranej pary.
Wychów młodych: Samiec buduje gniazdo z piany na powierzchni wody, zanim nie uzna go za ukończone odgania samicę, potem dochodzi do tarła, po którym należy odłowić samiczkę. Samiec agresywnie broni gniazda przed każdą podpływającą rybą. Opieka taka trwa około 3 dni, dopóki młode się nie rozpłyną. Karmi się je najdrobniejszym żywym pokarmem, pierwotniakami i wrotkami, a po kilku dniach można podawać larwy oczlików oraz “mikro”.
Kolega Janusz Sękowski, który zrobił to zdjęcie trzyma parę wielkopłetwów w akwarium o długości 150 cm i zauważył, że po tarle faktycznie samiec odgania samicę, ale gdy ta następnego dnia powróciła pod gniazdo pozwolił jej na wspólną opiekę nad przychówkiem. Inne ryby były odganiane od gniazda przez parę.
Woda: Twardość wody nie odgrywa zasadniczo większej roli, temperatura wody od 15 do 30oC. Tarło od 20oC.
Akwarium: Minimum 50 litrów, przykryte, wielkopłetw jest rybą labiryntową. Lubi akwaria dobrze zarośnięte z kryjówkami wśród roślin i korzeni. Od czerwca do września w Polsce można trzymać wielkopłetwa w płytkim stawie ogrodowym.
Pokarm: Przyjmuje każdy rodzaj pokarmu.