Views: 1118
Występowanie: Wody słodkie Afryki i Azji, północna granica występowania niektórych gatunków sięga, aż do granicy gdzie zimą zamarza woda. Łaźcowate jednak generalnie są rybami ciepłolubnymi.
Wielkość: Max. 60–70 cm, zwykle jednak kilka do kilkunastu cm.
Cechy charakterystyczne: Ryby z tej rodziny mają specjalny narząd nad skrzelami zwany labiryntem, który umożliwia im oddychanie powietrzem atmosferycznym pobieranym znad wody, gdy nie ma w niej dosyć tlenu. U wielu gatunków płetwy brzuszne przekształciły się w długie pręciki, które ułatwiają orientację w mętnej wodzie.
Zachowanie: Generalnie są to ryby spokojne, jednak większość robi się agresywna w okresie tarła. Zwykle bytują parami zajmując terytorium na którym zwykle dochodzi do tarła i gdzie zdobywają pożywienie. Ze znanych mi gatunków tylko bojowniki wspaniałe (Betta splendens) wymagają by w akwarium nie było więcej niż 1 samca, gdyż mogą się pozabijać wzajemnie. Zaleca się wręcz trzymanie kilku samców przy hodowli prętników.
Wychów młodych: Wśród łaźcowatych są gatunki, które po złożeniu ikry pozostawiają ją swemu losowi, są wśród nich również gębacze, ale najczęściej samiec buduje pieniste gniazdo, w którym składana jest ikra, samiec później opiekuje się ikrą i świeżo wylęgłymi larwami, samicę należy po tarle odłowić.
Młodym jako pierwszy pokarm podajemy pierwotniaki i wrotki. Narybek jest zazwyczaj bardzo drobny i wymaga niezwykle drobnego pokarmu. Rosną nierówno i wymagają selekcji.
Woda: Zwykle nie mają specjalnych wymagań co do składu wody, preferują zazwyczaj jednak miękką lekko kwaśną wodę.
Akwarium: Literatura podaje, że małe gatunki można trzymać w niewielkich zbiornikach, ale prawdziwą urodę tych rybek można podziwiać dopiero w zbiornikach powyżej 50 litrów dla prętników, a powyżej 100 litrów dla gurami. Odpowiedniej wielkości zbiornik jest również ważny ze względu na temperament rybek należących do tej grupy. W małych zbiorniczkach ryby słabsze nie mają się gdzie schować przed agresją silniejszych osobników.
Woda powinna mieć temperaturę nie niższą niż 20oC a osiągać może 30oC, rybom to nie szkodzi a wręcz przeciwnie doskonale służy ich zdrowiu i samopoczuciu. Należy jednak pamiętać, by powietrze nad wodą nie było zimniejsze niż woda, gdyż ryby pobierając zimne powietrze znad powierzchni łatwo przeziębiają sobie błędnik (trudno się leczy, niektórzy twierdzą, że się nie leczy wcale i ryba ginie). Twardość wody w większości przypadków nie odgrywa żadnej roli. Akwarium powinno, więc być przykryte.
Ryby należące do tej grupy doskonale czują się w zbiornikach z bogatą szatą roślinną z kryjówkami między korzeniami i na powierzchni wody, np. między dużymi roślinami pływającymi.
Pokarm: Ryby przyjmują każdy rodzaj pokarmu, ale należy pamiętać, że wspomniane ryby zazwyczaj mają relatywnie małe otwory gębowe w stosunku do wielkości całego ciała.
Opisy przedstawicieli tej grupy ryb na tej stronie:
- Bojownik wspaniały (Betta spendens)
- Prętnik trójbarwny (Colisa chuna syn. C. sota)
- Prętnik pręgowany (Colisa fasciata)
- Prętnik wargacz (Colisa labiosa)
- Prętnik karłowaty (Colisa lalia)
- Wielkopłetw wspaniały (Macropodus opercularis)
- Buszowiec Ansorga (Microctenopoma ansorgii syn. Ctenopoma ansorgii)
- Gurami mozaikowy (Trichogaster leeri)
- Gurami dwuplamisty (Trichogaster trichopterus)
- Skrzeczyk pręgowany (Trichopsis vittatus)